Odszkodowanie po śmierci rodziców w wypadku samochodowym

Utrata ukochanej osoby, zwłaszcza w tak nagłej sytuacji jak wypadek komunikacyjny, zawsze jest bardzo bolesna. Choć pieniądze nie przywrócą nikomu życia, to warto walczyć o jak najwyższe odszkodowanie powypadkowe za wypadek śmiertelny kogoś bliskiego. Rodzina ucierpi na tej tragedii zarówno psychicznie, jak i materialnie. Otrzymane od ubezpieczyciela pieniądze mogą realnie przyczynić się do poprawy jej sytuacji życiowej i pomóc wrócić do normalnego funkcjonowania.

Śmierć rodziców – kto ma prawo ubiegać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie, zadośćuczynienie po wypadku, w którym były ofiary śmiertelne, może starać się zarówno rodzina, jak i osoba mocno związana emocjonalnie z tragicznie zmarłym. Trzeba pamiętać, że jeśli denatem jest sprawca zdarzenia – jego bliscy nie dostaną pieniędzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do ubezpieczyciela zgłosił się poszkodowany małżonek, rodzic, syn czy nawet konkubent ofiary. Trzeba jednak zauważyć, że w tym ostatnim przypadku udowodnienie bliskiej więzi emocjonalnej nie będzie należeć od najłatwiejszych. O odszkodowanie po śmierci matki lub ojca w wypadku komunikacyjnym można starać się nawet do 20 lat od daty zgonu. Musimy zauważyć, że w sytuacji przyznawania odszkodowania dla rodziny ofiary wypadku nie funkcjonuje żaden automatyzm. To znaczy, że jeśli jedno z dzieci tragicznie zmarłego rodzica otrzymało pieniądze, drugie niekoniecznie musi otrzymać taką samą kwotę. Każdy z członków powinien samodzielnie udowodnić poniesioną szkodę psychiczną lub materialną i ustalić należną sumę. Warto dodać, że w imieniu osób niepełnoletnich z ubezpieczycielem kontaktują się rodzice lub opiekunowie prawni.

Jakie odszkodowanie za śmierć ojca lub matki?

Rodzina ofiary wypadku drogowego może starać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę z OC sprawcy tragedii. Do zbioru wpłacanych przez ubezpieczyciela świadczeń zaliczamy m.in.: zwrot kosztów leczenia powypadkowego ofiary, zwrot kosztów pogrzebu czy wkład materialny, jaki ofiara wnosiła w utrzymanie gospodarstwa domowego. Odszkodowanie może objąć również takie działania jak czas poświęcany na opiekę nad chorym członkiem rodziny lub wychowywanie dzieci. Zadośćuczynienie można otrzymać w ramach naprawy doznanej krzywdy moralnej – złagodzenie bólu, cierpienia, poczucia samotności czy problemów psychicznych po stracie bliskiej osoby. Jeśli ofiara wypadku miała zobowiązania, takie jak alimenty – ich odbiorcom może zostać przyznana renta.